طرح تفکیک زباله ـ آریوداد

در کشورهای بزرگ و صنعتی جهان از جمله آلمان ، به زباله و به خصوص به زباله‌های تجدیدپذیر که می‌توان با بازیافت آنها بعنوان ماده‌ی اولیه، مواد جدیدی تولید نمود ،نگاه ویژه‌ای می‌شود. به همین دلیل در این کشورها سالهاست که طرح تفکیک زباله از مبدأ اجرا می‌شود. شوتینگ‌های زباله در منازل به خشک و تر تفکیک شده‌اند و یا از سطل‌های جداگانه برای زباله‌های خشک و تر -نظیر آنچه که در تصویر می‌بینیم- استفاده می‌شود.
در بسیاری از کشورها طرح تفکیک زباله‌ها در کارگاه‌های مخصوص بصورت دستی و با دخالت انسان صورت می‌پذیرد. در بعضی کشورهای پیشرفته‌تر نیز بصورت کاملاً مکانیزه زباله‌ها به چند دسته‌ی پلاستیکی، کاغذی و فلزی تفکیک می‌شوند.
در ایران نیز طرح "تفکیک زباله از مبدأ" سالهاست با نقص‌ها و کاستی‌های فراوانی اجرا می‌شود. از این نواقص می‌توان به عدم دسترسی آسان به غرفه‌های بازیافت و نیز کمبود سطل‌های تفکیکی به لحاظ کمیتی و همچنین به لحاظ پراکندگی آن هم در شهری همچون تهران که پایتخت کشور است اشاره نمود. البته وجود این طرح با وجود تمام حداقل‌هایش موجب خوشحالیست! اما به عنوان یک شهروند تهرانی امیدوارم در اجرای این طرح دقت بیشتری شده و چابکی لازم به آن افزوده شود!
ناگفته نماند که ما در منزلمان زباله‌ها را تفکیک می‌کنیم اما هنوز نتوانسته‌ایم جایی را پیدا کنیم که زباله‌ها را تحویل بدهیم! خودروی بازیافت هم مشخص نیست که چه روزهایی مراجعه می‌کند و تاکنون متوجه رفت و آمدش نشده‌ایم! (البته صد در صد خودروی بازیافت وجود فیزیکی دارد فقط ما بد شانسیم که نمی‌بینیم!)
اگر شهروندان در اجرای این طرح کمی مصمم‌تر باشند و از شهرداری مطالبه‌ی جدی در این زمینه داشته باشند مطمئناً شهرداری‌های تهران نیز انگیزه‌ی بیشتری برای پیش‌برد اهداف طرح تفکیک زباله‌ها خواهند داشت.

پی‌نوشت:
برای تفکیک زباله‌ها در منزل، پیشنهاد می‌کنم آنها را به این شکل تقسیم کنید.
اول) زباله‌های خشک: شامل کاغذ، کارتن، مقوا، روزنامه، دستمال کاغذی، وسایل و ظروف پلاستیکی، ظروف شیشه‌ای، لوازم فلزی و...
تبصره: لطفاً باتری‌ها را نیز بصورت جداگانه تفکیک کنید. باتری‌ها تنها چیزی هستند که می‌بایست نه در زباله‌های خشک باشند و نه در زباله‌های تر! (البته آنها را همراه زباله‌های خشک به غرفه‌های پسماند تحویل دهید اما بصورت جداگانه!)

دوم) زباله‌های تر: شامل هر چیزی که در دسته‌ی اول نبود. مانند پسماند غذاها، میوه‌ها و سبزیجات و ...